RealOGBRaydo91 RealOGBRaydo91
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-quart carton costs $2.79, while a 4-quart carton costs $3.88. Which is the better buy and why?

Respuesta :

ImagineBeingSmart69 ImagineBeingSmart69
  • 06-12-2021

Answer: the 4 quart is a better buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Last Saturday 16 people worked at the theater. 4 people worked the morning shift and 12 people worked the evening shift. They earned a total of $1,032.00. If ea
Angela enjoys swimming and often swims at a steady pace to burn calories. At this pace, Angela can swim 1,700 meters in 40 minutes. what is Angela's unit
what is the perimeter of 2m 10cm and 45 cm
Carl has three lengths of cable, 5/6 yard long, 1/4 yard long, and 2/3 yard long. after Carl has used 1 yard of cable, how much cable will he have left?
Next month there will be a rent increase of 8%. You are presently paying $400. How much increase will you have to pay?
find the unit rate of 152 people for 5 classes
what is the definition of andesitic composition ?
If an organism’s diploid cells contain 8 chromosomes, how many chromosomes do its haploid cells contain?
a car whose mass is 1000kg is traveling at a constant speed of 10m/s. Neglecting any friction how much force will the engine have to supply to keep going the sa
In a bag containing black and white marbles, 3/8 of the marbles are black. Which could be the numbers of black and white marbles in the bag? A. 3 black and 8