Kurdmode
Kurdmode Kurdmode
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

10 pounds of
strawberries cost
$20. 7 pounds of
strawberries cost
$14. What is the
cost per pound?

Respuesta :

avacatuogno
avacatuogno avacatuogno
  • 09-02-2022
20/10=2.
14/7=2.
2 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Would you agree that "Science is the greatest threat to life in the world". If yes or no why?
* PLEASE HELP* What steps did England take to move away from an absolute monarchy
please help Which statement about sun disk artworks from ancient Scandinavia, Greece, Egypt, and the Aztec Empire is true? A. They decorated the palaces of high
You begin your first day of responsibilities by examining the recent IS security breach at GearUp to get ideas for safeguards you will take. At GearUp, criminal
Which of the following is most directly involved with the action of most amino acid-based hormones? testosterone prostaglandins cyclic AMP glucose
what influenced Medieval Art
A painter uses the formula A = 2 h ( l + b ) to find the area of the walls of a rectangular room where h is the wall height, l is the room length, and b is the
A package is dropped from a helicopter moving upward at 15 m/s. If it takes 12 s before the package strikes the ground, how high above the ground was the packag
Terrence, an advertising manager, is ultimately responsible for all promotional programs at his firm. According to the traditional principles of organization, w
Le coup de téléphone: Your older sister is on the phone and you can only hear answers. What are the logical questions? Use at least three different ways to ask