Booksy3411 Booksy3411
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of linen cost $34.48 what is the cost per foot

Respuesta :

masonshomeworksearch
masonshomeworksearch masonshomeworksearch
  • 11-02-2022

Answer:

$5.75 per foot

Step-by-step explanation:

if 2 yards is 6 feet, 34.48 divided by 6 = 5.74666667 rounded to the nearest tenth is 5.75

Answer Link

Otras preguntas

Are organisms within rainforest food chains are interchangeable?
What is x-intercept and y-intercept of 7x - 6y = 12
How can you tell a pattern shows counting on by tens?
Why are the parts of an atom that electronic occupy called electron clouds
What is 1/5 + 3/10 =
The theory of _____ suggests that the crust of the earth moves about on the upper mantle
How did the flooding cycle provide a seasonal rhythm for the Egyptian people?
Y=2x-5 is the equation of a straight line graph. Where does it cross the y-axis?
Is 1/81 = to 81 ? I think it is but I'm just making sure :)
0.05% as a fraction in simplest form