You have a cat and a dog. Your cat's food costs $20 for a 24 oz bag. Your dog's food costs $45 for a 5-pound bag. Does the dog or cat food cost more by weight? ( 1pound = 16 ounces)

Respuesta :

Answer:

The dogs food cost more.

Step-by-step explanation:

The cats food per pound cost 1.20

The dogs food cost 9 dollars per pound

Otras preguntas