mccoysanai30 mccoysanai30
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

ksond510
ksond510 ksond510
  • 17-02-2022

Answer:

$0.25 per goldfish

Step-by-step explanation:

To figure this out, do 3 ÷ 12

We divide in this order because we are trying to figure out the cost per goldfish. We divide 12 and 3 by 12 to get 1 goldfish for $0.25.

Answer Link
26157
26157 26157
  • 17-02-2022

Answer:

1 Goldfish would cost 25 cents.

Step-by-step explanation:

12 Divide by 3 = 0.25 cents

Have a good day!

Please give me brainliest

Answer Link

Otras preguntas

An object has two forces acting on it. One is 12N to the right and another is 18N at 90 degrees to the first. What is the magnitude of the resultant vector? 21.
Mary’s lawyer suggests that she name a(n) to receive her assets in the event of her death
Hazmat products allowed in FC
Question 1 Determine the Negative difference between the HCF of 244, 360 and 520 with its LCM
how did the two authors points of view differ on the impact of the Bubonic plague what evidence from the text supports your answer
tan 0= 23/43 work out the value of 0. Give your answer in degrees to 1 d.p.
Pouvez vous m'aider à réaliser se devoir s'il vous plaît j'ai vraiment du mal sur ce chapitre
The line that models the data is given by the equation y=73x + 146.53 where X represents the cost of the car and y represents the cost of car insurance. Choose
Drawing a conclusion is a helpful skill when _____ two poems?
Reflexion personal sobre el vitalismo​