Respuesta :

Step-by-step explanation:

oh, come on ! you really cannot figure that one out ?

as there are 3 ft in 1 yd, 6 yd are then 6×3 = 18 ft.

so, 18 ft cost $2.88

1 ft costs then 2.88/18 = $0.16