Mr. Kamara's class is selling granola bars to raise money for their class field trip. They made $300.00. If each granola bar cost $0.72, how many granola bars did Mr. Kamara's class sell?

Respuesta :

Your first step is to divide the total amount by the unit amount; so in this case, divide 300 by .72.