tristanhector6650 tristanhector6650
  • 09-09-2022
  • Mathematics
contestada

you are employed at a grain processing plant that sells cornmeal for $1.28 per pound. if a sack of cornmeal weighs 4 pounds 12 ounces, how much does it cost?

Respuesta :

prezio prezio
  • 09-09-2022

Answer:

$6.08

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

4 pounds 12 ounces = 4 12/16 pounds OR 4 ¾ pounds

4¾ ≈ 4.75

4.75 pounds x $1.28 = $6.08

Answer Link

Otras preguntas

what is a word for not perfect having defect
Do arthropods vary in size? If so, by how much?
How to solve 6x^2+5x-4=0
A rectangular box is to have a square base and a volume of 70 ft3. The material for the base costs 38¢/ft2, the material for the sides costs 10¢/ft2, and the ma
what is the importance of the prime meridian
A toaster oven uses 67,500 joules of energy in 45 seconds to toast a piece of bread. What is the power of the oven?
What functional groups are present in acetaminophen?
What is the difference between an isometric transformation and one that is not isometric? Give examples of least two isometric transformations and at least one
9 is 18% of what number
Identify the simple subject in the following sentence.George Washington was one of the greatest generals in American history.A.generalsB. wasC.George Washington