Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost of the peaches, which best describes the values of x and y?

Respuesta :

2x=y

$2 an pound multiplied by the number of pounds bought equals the total cost of the peaches.

I hope this helps!