Richard bought 324 pounds of potting soil which is normally $100 per pound. Richard got it on sale for $86 per pound. How much did he spend?

Respuesta :

Answer:

$27864.

Step-by-step explanation:

Richard spent $86 per pound, and bought 324 pounds. The cost is the cost per pound times the number of pounds. So, Richard bought it for 324x86=27864 dollars.