kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

True or False ? Visual art is the only real type of art
#4 Write an equation in slope-intercept form to represent the line perpendicular to 6y = 9 - x with y-intercept 2 O y = -6x + 2 O y = 2x + 9
What are the two coordinates for this equation? y - 4 = -1/4 (x - 5)
0.3:2=d:8 find d i'll mark brainliest if you are correct.
explain how Globalizationcan impact a labor market.​
A time during a child's life span when he/she is most sensitive to environmental influences or stimulation than at other times during it's life.
The Georgia trial court system Includes all of the following courts except the A)state court B)superior court C)supreme court D)probate court State court isn’t
I will give brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!!
Materials that resist the charges flowing through are ??
write the slope-intercept form of the equation of each line. (DONT do number 26 )