"unit price" means "cost for one item (aka a unit)"
4 candy bars sell for $2.12 which means we have the ratio 4:2.12 The first number is the number of bars, the second is the total cost Note again how there's a colon to separate the values
To find the cost of 1 bar, we divide both parts by 4. We do this since 4/4 = 1 So, 4/4 = 1 2.12/4 = 0.53
The ratio 4:2.12 turns into 1:0.53 after dividing both parts by 4 The ratio 1:0.53 means that 1 bar costs $0.53 or 0.53 dollars or 53 cents
The most likely answer to enter into the blank is 0.53