jokocoko jokocoko
  • 09-10-2017
  • Mathematics
contestada

Carrie buys 4.16 pounds of apples for 5.20 how much does 1 pound cost

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 09-10-2017
4.16 / 5.20 = 1 / x.....4.16 lbs to $ 5.20 = 1 lb to $x
cross multiply because this is a proportion
(4.16)(x) = (5.20)(1)
4.16x = 5.20
x = 5.20 / 4.16
x = 1.25 per lb <== 
Answer Link

Otras preguntas

Suppose m∠YES = 113° Part A: What is the measure of the angle complement of ∠YES? Part B: What is the measure of the angle supplement of ∠YES?
When did the Currency Act of 1764 ended?
when you subtract one square number from another the answer is 7 what are the two square numbers
how long would it take?
2 biscuits cost 80p how much do 12 cost
What’s is your average speed in miles per hour and in feet per second if you travel a mile in 26 minutes?
How can I write a good theme about ," The Fall of the House of Usher" revolving around fear?
Kenneth shared a basket of apples with three of his friends. The basket weighed 14.75 pounds. What is the weight of the apples that each of the friends receive
A current of 0.2 A flows through an electric bell having a resistance of 65 ohms. What must be the applied voltage in the circuit?
solve the followinga) 2(5x-3)=24 what is xb) 5(2x+1)=50