Clark buys 4 pints of ice cream for $16.39 . What is the cost per cup of ice cream? Round your answer to the nearest, cent if necessary. Which answer is correct, show your work.
Hello! We can go ahead and eliminate C and D, because those answers don't make any sense. There are 2 cups in 1 pint and there are 4 pints. 2 * 4 is 8. There are 8 cups in 4 pints. The cost for that much ice cream is $16.39. To dins the cost per cup, let's divide that number by the number of cups, which is 8. 16.39/8 is 2.04875 or 2.05 when rounded to the nearest hundredth. The cost for a cup of ice cream is $2.05. The answer is A: $2.05.