emvaneps
emvaneps
09-01-2018
Mathematics
contestada
what is the unit cost for "$3.45 for 3.7 oz"
Respuesta :
Yna9141
Yna9141
22-01-2018
The unit cost of this particular item is calculated by dividing the price per the number of ounces present. That is,
UC = P / n
Substituting the known values,
UC = $3.45/3.7 oz
Simplifying will give us the answer of $0.93/oz.
Answer: $0.93/oz
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 92+ )
Otras preguntas
Common knowledge includes declarations such as february is the shortest month of the year. with common knowledge, we do not need to use quotation marks.
A cylinder is sliced such that the cross section is perpendicular to its bases. What is the shape of the cross section?
What is a Portfolio and how is it used?
Zoroastrianism, a religion developed in Ancient Persia, was based on the idea of A) Moses giving them the Ten Commandments. B) Jesus Christ as t
The nurse is teaching the parents of a 6-year-old who has sustained a large laceration about providing care to the wound at home. the nurse determines that the
What was the name of the treaty signed in 1763 which officially ended the French and Indian War?
How does the federal judicial system promote the constitutional principle of rule of law? A.) By requiring state courts to handle civil cases while federal cour
Can you add the square root of 6 and the square root of 24? Explain why or why not.
The 11-year-old feared the enmity of the schoolyard bully.
what route involves trade outside of the byzantine empire