aideng2005 aideng2005
  • 07-03-2018
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 07-03-2018
3.19 - 1.99 = 1.20 increase in 4 years

1.20/4 = 0.30

rate of change is 0.30 per year  (30 cents per year)
Answer Link
rayray0 rayray0
  • 07-03-2018
the rate of the change is 0.30 per years
Answer Link

Otras preguntas

Which key doesn't relate to keyboard A:return key B :enrollment key C: delete key D:tab key
Based on the text and your knowledge of historical events, how were the ancient Greeks similar to other polytheistic societies and cultural groups? How were the
Find the distance between (3, -3) and (2, 7). Round to the nearest hundredth if necessary. * 10 points
What is the value of x that makes the given equation true? ​x−3x=2(4+x)​ ​​ ​x=−4​ ​​ ​x=−3​ ​​ ​x=−2​ ​x=−1
Charles ran _ the building before the rain started
HELP HELP HELP HELP HELP HELP​
What is the value of 2021 - 2223 +2425
In the diagram below, what is the relationship between the number of rectangles and the perimeter of the figure they form? 5 5 5 5 5 5 8 8 8 i rectangle 2 rect
Help on this question please ?
Y=3x-8; x+y=4 It’s late and I need help