Respuesta :

Since there are 8 apples, you do 2.88 divided by 8. 
The answer is,
.36 cents for each apple.
Hope it helps!
Leader
8 apples cost $2.88

Divide both numbers by 8.

1 apple costs $2.88/8

1 apple costs $0.36