samyhiatinaerouson samyhiatinaerouson
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?
The cost for 4 dozen oranges is $
What is the cost of 4 dozen oranges

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-11-2020

Answer:

4 dozen oranges cost $4.

Step-by-step explanation:

1 dozen = 12 units

4 dozen = 12 x 4 = 48 units

12 oranges cost $1. 48 units will cost $4 because 48 is 4 dozen.

I hope this helped you! If it did, please consider rating my answer, pressing thanks, and marking as Brainliest. Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

In ΔDEF, DE = 15 and m∠F = 32. Find EF to the nearest tenth.
An infant with a congenital heart defect is receiving palivizumab (synagis). based on the nurses knowledge of medication, the purpose of this medication is to
Graph ƒ(x) = -x. Click on the graph until the graph of ƒ(x) = -x appears.
20 worker take 16 days to complete a project . Find the time needed to complete this project if there are 15 workers to work on the project.
Japan has become one of the __________ world's most nations since World War II.
During world war 2 Germany was a member of the
Can you please help me
a train is moving 35 m/s to the east it speeds up to 42 m/s east over the course of 40 seconds what was the trains acceleration
Given (x – 7)^2 = 36, select the values of x.
which of the following is true of high clouds?